درباره ماجان آقا ٍ دوستان ولایت کاپیسا خیلی زیباتر از این عکسهای که میبینید میباشد
دوستانی که در داخل کشور ویا دوستان دیگری که هر مطلب
تصویر و فیلم راجع به این ولایت دارند خواهشمندم به این ایمیل
kapisa@mail.comبفرستند
ایمیل : kapisa@mail.comولایت کاپیسا

كاپيسا از ولايات مركزي كشور و از لحاظ وسعت كوچكترين ولايات محسوب مي گردد. كاپيسا داراي شش ولسوالي به مركزيت شهر محمود راقي است. حصه ي اول و دوم كوهستان ، كوهبند، نجراب ، تگاب و اله ساي ولسواليهاي اين ولايت را تشكيل داده اند.

كاپيسا ، بخصوص در مناطق شرقي آن ، طبيعت كوهستاني دارد و درياي تگاب و سرشاخه هاي آن در اين ولايت جاري مي باشند و از طرف ديگر مرز غربي اين ولايت با ولايت پروان، از شمال تا جنوب را درياي پنجشير شكل داده كه خود از بهم پيوستن درياهاي غوربند، سالنگ ، شتل و پنجشير تشكيل گرديده است.

تراكم جمعيت در ولايت كاپيسا مشهود است و به دليل آب فراوان و زمين هاي زراعي و باغي وسيع طبيعي هم به نظر مي رسد. اكثر جمعيت كاپيسا در كنار زمينها و باغ ها پراكنده شده اند و در طول مسير عبور از اين ولايت شاهد اين پراكندگي هستيم. اين تراكم جمعيتي در مسير درياي پنجشير و نيمه ي غربي ولايت بيشتر از نواحي مرتفع و كوهستاني نيمه ي شرقي آن است.

زراعت، باغداري و مالداري پيشه ي اكثريت مردم ولايت را تشكيل داده و تنوع محصولات زراعي و باغي از حبوبات، صيفي جات و ميوه جات در اين ولايت به چشم مي خورد. وضعيت اقتصادي عمومي مردم در كاپيسا خوب توصيف مي شود و اين علاوه بر ظرفيت زراعتي ولايت به خاطر نزديكي آن به كابل نيز مي باشد. اين نزديكي موقعيت خوبي را ايجاد كرده است. كابل بازار مصرف خوبي براي محصولات زراعي و دامي اين ولايت است و از طرف ديگر سهولت هاي بسيار ديگري مانند حمل و نقل آسان، دسترسي به امكانات و حتي ايجاد فرصت هاي شغلي ديگر را باعث شده است.

اقوام مختلف چون پشتونها، تاجيك ها، پشه اي ها و نورستاني ها در كاپيسا ساكن هستند. اين در حالي است كه طوايف بسياري در ميان اقوام اين ولايت وجود دارد. صافي، نيازي، اكاخيل، هودخيل، سهاك، رستم خيل، تره خيل و وردك و طوايف كوچك ديگرهمگوني خاصي را به اين ولايت كوچك بخشيده است. اين ناهمگوني در مسايل اجتماعي، سياسي و اقتصادي تاثيرات خاص خود را مي گذارد.

كاپيسا از لحاظ سازندگي به نسبت موقعيتش ، عقب ماندگيهاي خود را دارد. تنها سرك سروبي به گلبهار كه البته قسمت اعظم مناطق و ولسواليهاي ولايت را در بر مي گيرد و سرك محمود راقي به بگرام ساخته و قير شده است و شهر محمود راقي مركز ولايت از جنب و جوش خاصي برخوردار نيست. هرچند در توسعه، نوسازي و مرمت ساختمانهاي اداري تلاش هايي صورت گرفته است اما توسعه ي شهر و ساخت و سازهاي بخش خصوصي تحت يك برنامه ي شهر سازي مدون جايگاهي در اين ولايت ندارد. پرو‍ژه هاي عمراني دولت بيشتر حالت موردي دارد و در سطح ولايت پراكنده است.

مكاتب و ليسه ها د ركاپيسا در دسترس هستند و فضاي عمومي آموزشي همانند ديگر مناطق كشور است. هرچند فعاليت مخالفين دولت بر روند فعاليت مكاتب در بخش هايي از ولايت تاثيرات منفي گذاشته است. دانشگاه ابوريحان البيروني بعد از تاسيس خود فعاليت نسبتا خوبي را داشته است و اين درحالي است كه استفاده از مراكز آموزشي و آموزش عالي در كابل براي باشندگان اين ولايت دور از دسترس نمي باشد.

در كاپيسا علي رغم اينكه نزديك به كابل و تحت تاثير جريانهاي اجتماعي و فرهنگي آن است ، رشد  و توسعه ي انساني چشم گيري ديده نمي شود. اهرم هاي توسعه ي انساني چون رسانه ها و مطبوعات و نهادها و موسسات فرهنگي و مدني رشد خوبي در اين ولايت نداشته اند و ساختارهاي اجتماعي گذشته با كمي رنگ و لعاب بدل كردن هنوز در اين ولايت مشاهده مي گردد.

امنيت در كاپيسا مطلوب نيست. نفوذ مخالفان دولت مشهود است و علايق موجود به اين فرآيند كمك كرده است. پايگاه عظيم نظامي بگرام هرچند در ولايت كاپيسا موقعيت ندارد اما نزديكي اين ولايت به اين پايگاه امنيت كاپيسا و تحركات آن را براي دولت و خارجي ها مهم مي سازد. با اين همه تاكنون شاهد درگيري و نا امني هاي جدي در اين ولايت نبوده ايم.

در پايان لازم به تذكر است كه اگر مسير سروبي به جبل السراج در دهانه ي سالنگ تكميل گردد و از بروكراسي اضافي گمركي در كابل چشم پوشي شود، حمل و نقل و ترانزيت كالا از اين مسير باعث كاهش ترافيك كابل و ازدحام آن و نيز ايجاد سهولت هاي بسيار براي تجارو مردم خواهد شد.» کاپیسا سر زمین حماسه ها ( )
» همزمان با برگزاری نمایشگاه کتاب تهران؛ توجه رسانه‌ها به ۲۰۰۰ شهید افغانی جنگ ایران ( )
» اموزش نماز فقه حنفی ( )
» نثار احمد بهاوی ( )
» روح الله نیک پا ( )
» تهمینه کوهستانی ( )
» آموزش نماز ( فقه حنفی ) ( )
» شرطهای بجا آوردن نماز ( )
» آموزش نماز اهل سنت ( )
» نثار احمد بهاوی ( )
» اتفافق عجیب برای یک افغان ( )
» مریم درانی، یکی از 100 فرد تاثیرگذار جهان در سال 2012 میلادی ( )